DAKAR 2016, lopputulokset

Tulokset ovat auto -luokan osalta epävirallisia.

BIKE

Aika Ero Aikasakot
1. Toby Price (AUS) KTM 450 Rally Replica Red Bull KTM 48:09:15
2. Stefan Svitko (SVK) KTM 450 Rally Replica Slovnaft Team 48:48.56 00:39.41 00:01.00
3. Pablo Quintanilla (CHL) Husqvarna 450 Rally Rockstar Energy Husqvarna 48:58:03 00:48:48
4. Kevin Benavides (ARG) Honda CRF 450 Rally Honda South America Team 49:04:02 00:54:47
5. Helder Rodrigues (POR) Yamaha WR 450F Yamaha Official Rally Team 49:04:59 00:55:44 00:05:00
6. Adrien van Beveren (FRA) Yamaha WR 450F Yamaha Junior Rally Team 01:46:29 01:46:29  –
7. Antoine Meo (FRA) KTM 450 Rally Replica Red Bull KTM 50:06:02 01:56:47
8. Gerard Farres Guell (ESP) KTM 450 Rally Himoinsa Racing Team 50:10:15 02:01:00
9. Ricky Brabec (USA) Honda CRF 450 Rally Team Honda Racing Corporation 50:20:42 02:11:27  –
10. Armand Monleon (ESP) KTM 450 Rally Replica KTM Warsaw Rally Team 51:37:04 03:27:49

ATV

Aika Ero Aikasakot
1. Marcos Patronelli (ARG) Watriciclo Yamaha Yamaha Racing 58:47.41 00:09:00
2. Alejandro Patronelli (ARG) Watriciclo Yamaha Yamaha Racing 58:53:04 00:05:23 00:01:00
3. Brian Baragwanath (RSA) Yamaha Raptor 700 Rhide SA 60:29:34 01:41:53 01:04:00
4. Sergei Kariyakin (RUS) Yamaha Raptor 700 Airon Racing Team 60:32:06 01:44:25
5. Jeremias Gonzales Ferioli (ARG) Yamaha Raptor 700 Consultores de Empresas 60:49:49 02:02:08 00:01:00
6. Nelson Augusto Sanabria Galeano (PAR) Yamaha Raptor 700R Sanabria Dakar Team 63:05:40 04:17:59 00:17:30
7. Walter Nosiglia (BOL) Honda TRX 700 XX Mecteam Nosiglia 63:13:51 04:26:10 01:06:00
8. Alexis Hernandez (BOL) Yamaha Raptor 700R Alexis Hernandez Racing 65:21:25 06:33:44 00:21:00
9. Sebastian Palma (CHL) Yamaha Raptor 700 MPM XC 67:03:14 08:15:33 00:01:00
10. Santiago Hansen (ARG) Honda TRX 700 XX Mecteam Nosiglia 67:29:04 08:41:23

Auto

 

Aika Ero Aikasakot
1. Peterhansel (FRA),   Cottret (FRA) Peugeot 2008 DKR Team Peugeot Total 45:22:10
2. Al-Ayttiah (QAT), Baumel (FRA) Mini All4 Racing Axion X-Raid Team 45:57:08 00:34:58 00:01:00
3. Giniel de Villiers (RSA), von Zitzewitz (GER) Toyota Hilux Toyota Gazoo Racing 46:24:57 01:02.47
4. Hirvonen (FIN), Perin (FRA) Mini All4 Racing Axion X-Raid Team 46:27:28 01:05:18
5. Poulter (RSA), Howie (RSA) Toyota Hilux Toyota Gazoo Racing 46:52:53 01:30:43
6. Roma (ESP), Haro Bravo (ESP) Mini All4 Racing Axion X-Raid Team 46:03:16 01:46:06 00:01:00
7. Despres (FRA), Castera (FRA) Peugeot 2008 DKR Team Peugeot Total 47:15:14 01:53:04 00:05:00
8. Vasilyev (RUS), Zhiltsov (RUS) Toyota Hilux G-Energy Team 47:23:55 02:01.45 00:01:00
9. Loeb (FRA), Elena (FRA) Peugeot 2008 DKR Team  Peugeot Total 47:44:19 02:22:09 00:07:00
10. Hunt (GBR), Schulz (GER) Mini All4 Racing All4 Racing Team 48:33:40 03:11:30 00:08:00

Kuorma-autot

 Aika Ero Aikasakot
1. de Rooy (NED), Torrarardona (ESP), Rodewald (POL) Iveco Powerstar Iveco- Petronas 44:42:03 00:02:00
2. Mardeev (RUS), Belyaev (RUS), Svistunov (RUS) Kamaz 4326 Kamaz-Master 45:52:30 01:10:27
3. Villagra (ARG), Perez Companc (ARG), Memi (ARG) Iveco Powerstar Iveco-La Gloriosa 46:22.58 01:40:55
4.  Stacey (NLD), Serge (BEL), van der Vaet (BEL) MAN TGA Eurol/Veka MAN Rally Team 47:05:04 02:23.01 00.02:00
5. van Genugten (NLD), van Limpt (NLD), van Eerd (NLD) Iveco Trakker Iveco-Petronas 47:13:02 02:30:59 00:04:00
6. de Baar (NLD), Roesink (NLD), de Graaff (NLD) Renault K520 Mammoet Rallysport 47:46:10 03:04:07
7. Nikolaev (RUS), Yakolev (RUS), Rbakov (RUS) Kamaz 4326 Kamaz-Master 48:21:26 03:29:23
8. Valtr (CZE), Kalina (CZE), Stross (CZE) Tatra Phoenix Tatra Buggyra Racing 48:36:33 03:54:30 00:11:00
9. Versluis (NLD), Pronk (NLD), Klein (NLD) MAN TGS 480 Eurol/Veka MAN Rally Team 48:39:55 03:57:52 01:19:00
10. Vila Roca (ESP), Colome Roqueta (ESP), Torres Sala (ESP) Iveco Trakker Iveco-Petronas 49:37:07 04:55:04 00:05:00

 

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *